Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je nejčastějším onemocněním zažívacího traktu, které postihuje 20 až 30 % osob ve vyspělých zemích. GERD se vyznačuje nadměrným zpětným tokem obsahu žaludku do jícnu (část gastrointestinálního traktu mezi krkem a žaludkem), což se nazývá regurgitace. Dalším nejčastějším příznakem je pálení žáhy.
Pálení žáhy se projevuje jako pálení a bolest za hrudní kostí.
Alespoň jednou ročně se s tímto problémem setká více než polovina lidí, častěji pak muži. Pálení žáhy se objevuje také v těhotenství, většinou však samo odezní. V uplynulých 15 letech se počet lidí potýkajících se s příznaky GERD zvýšil téměř o 50 %.
Regurgitace je návrat obsahu žaludku do krku či úst.
Pálení žáhy a regurgitace mohou být doprovázeny kyselým či hořkým pocitem v ústech, zápachem z úst, návratem nestrávené potravy do úst, zvracením, pálením jazyka a vředy v oblasti úst.
Symptomy se objevují během dne i noci, opakované pálení žáhy tak může lidem, kteří trpí těmito obtížemi, bránit trávit dny a noci nerušeně, čímž je negativně ovlivněna kvalita jejich života.
Inhibitory protonové pumpy (PPI) představují opravdovou revoluci v léčbě onemocnění spojených s nadměrnou sekrecí kyseliny. Mají dlouhodobý účinek (24 hodin) – jedna tableta denně zmírňuje symptomy během dne i noci.
Pacienti s GERD hodnotí kvalitu svého života jako stejnou či horší než pacienti s onemocněními srdce a diabetem.
Pokud se pálení žáhy neléčí, mohou se objevit následující komplikace:
Pálení žáhy bývá někdy spojováno také s častým zánětem dutin a infekcí ucha, tuto souvislost však současné výzkumy nepotvrzují. Mezi závažnější komplikace spojené s pálením žáhy řadíme zánět jícnu a změny v oblasti jícnu, které mohou vést ke krvácení či dokonce ke kancerózním změnám.
GERD může rovněž ovlivňovat orgány, které s jícnem přímo nesouvisí, tedy nos, uši, krk a plíce. Toto onemocnění může být také příčinou chronického kašle, zánětu v krku, chrapotu, astmatu, aftů, pocitu cizího tělesa v krku, bolesti na hrudi a dalších potíží. Tyto problémy označujeme jako atypické příznaky GERD, odborně je nazýváme také jako extraezofageální GERD.
Pálení žáhy, regurgitace a další příznaky související se symptomy GERD nejsou způsobeny pouze životním stylem, ale primárně ochabnutím svalu záklopky mezi žaludkem a jícnem. V případě normálního trávení se dolní jícnový svěrač otevře, umožní potravě vklouznout do žaludku a poté se opět uzavře, aby jídlo a kyselé šťávy ze žaludku neunikaly zpět do jícnu. Pokud je však tento sval oslabený nebo ochablý, kyselý obsah žaludku se vrací do jícnu.
Faktory, které mohou přispívat k rozvoji GERD
Pálení žáhy mohou ovlivnit také některé potraviny a nápoje. Více se pak dozvíte v sekci Potraviny, které mohou podráždit váš žaludek.
Léky proti pálení žáhy se dělí do tří skupin: antacida, blokátory H2 receptorů a inhibitory protonové pumpy. Mezi inhibitory protonové pumpy patří také Nolpaza 20 mg enterosolventní tablety, která je díky své prokázané bezpečnosti v lékárnách k dostání bez lékařského předpisu.
Ochrana v rozmezí 1 až 3 hodiny
Antacida neutralizují kyselinu v žaludku. Mají rychlý nástup účinku, ale působí pouze krátkodobě (1 až 3 hodiny). Tyto léky by proto měly být užívány několikrát denně (4 až 5krát) a nelze tedy očekávat, že by antacida kyselinu neutralizovala i v noci. Vzhledem k mnoha interakcím s více než 30 typy léků je třeba užívat je s časovým odstupem.
24hodinová ochrana, Nolpaza 20 mg enterosolventní tablety
Inhibitory protonové pumpy (PPI) jsou nejefektivnějšími léky pro kontrolu sekrece žaludeční kyseliny. Prostřednictvím jediné tablety denně zabraňují sekreci žaludeční kyseliny po dobu 24 hodin, protože inhibují všechny fáze této sekrece (bazální, noční a po jídle). Jsou vhodné pro pacienty s častými symptomy. Úleva se může dostavit již po 1 dni léčby, příznaky však ustupují vždy do 2 až 3 dnů.
12hodinová ochrana
Blokátory H2 receptorů působí nepřímo tak, že inhibují sekreci kyseliny v parietálních buňkách (buňky produkující kyselinu) v žaludku. Ke zmírnění příznaků dochází do půl hodiny až 1 hodiny. Blokátory H2 receptorů však účinkují pouze 6 až 12 hodin, proto by měly být užívány dvakrát denně. Časté užívání může nicméně vést k vytvoření rezistence, což následně snižuje účinek této léčby.